Pěší stezky na Třeboňsku

Pokud přijedete do Třeboně, k nám do penzionu Mája bez kol, můžete si je zapůjčit. Pokud máte ale raději pěší tůry, je spoustu míst kam se můžete vypravit.

Několik tipů na pěší výlet jsme pro Vás připravili:

Stezka zdraví Hrádeček u centra města, v Třeboni - 5 km

Stezka vznikla za podpory města Třeboně, pro všechny turisty mající rádi pohyb a zábavu. Je vhodná pro rodiny s dětmi, které si mohou vyzkoušet svou zdatnost, rovnováhu a sílu.
Více o stezce >>


Naučná stezka Okolo Světa - 12 km

Stezka je dlouhá 12 km, a najdete na ní 16 zastávek s informačními cedulemi. Je určená hlavně pro pěší, mohou sem ale i cyklisté. Ti však musejí dávat pozor právě na pěší turisty.
Více o stezce >>


Naučná stezka Borkovická blata - 5,5 km

Naučná stezka Borkovická blata je dlouhá 5,5 km (cca 2 hod. prohlídky). Její trasa vede z větší části po dřevěných chodníčcích a celkem na třiceti zastaveních Vás seznámí a představí bývalé způsoby těžby rašeliny v této krajině. Nachází se nedaleko Veselí nad Lužnicí a jsou zárověň nejsevernějším rašeliništěm Třeboňské pánve.

V roce 1980 bylo rašeliniště vyhlášené přírodní rezervací, jeho vznik se odhaduje před 10.000 lety.

Stezku Borkovická blata můžete navětívit v každém ročním období.


Terčino údolí - Nové Hrady - 7 km

Byl založený šlechtickou rodinou Buquoyů, zřejmě roku 1756. V roce 1949 vyhlášený národní přírodní památkou (NPP). Současná rozloha parku je 138,3 ha.  Parkem vede stezka cca 7 km dlouhá stezka.

V parku najdete zajímavé historické stavby, nebo spíše jejich pozůstatky: Švýcarský dům, empírový lázeňský dům Václavovy lázně, klasicistní tzv. Modrý dům z r. 1803. V polovitě parku můžete obdivovat umělý vodopád, který je napájedný z říčky Stropnice. V letních měsících je skvělým zdrojem osvěžení.

Celý park přístupný zdarma bez omezení po celý rok. K dispozici 2 parkoviště, v Údolí u Nových Hradů, nové před řekou Stropnicí hned za křižovatkou a starší přímo u brány.


Jindrova naučná stezka - Jindřichův Hradec - 11 km

Jindrova naučná stezka vede z Jindřichova Hradce do Malého Ratmírova údolím Hamerského potoka. Je dloudá 11 km a povede Vás lesními cestamy a krásnou přírodou. Na stezce je umístěno 21 naučných informačních panelů

Stezka začíná na břehu rybníka Vajgar poblíž Slavkova lesa. Trasa vede částečně po červené turistické značce. Procházet budete údolím Hamerského potoka s několika vzácnými druhy z živočišné i rostlinné říše. První skupinu panelů najdete kolem rybníku Vojgar, po 4 kilometrech cesty se seznámíte s Hradcem - Jindřiš, další částí je Jindřiš - Blažejov a po dalších 3 km následuje poslední část Malý Ratmírov s odpočinkovým místem u rybníka. Stezku si můžete zpříjemnit vycházkou na tosky Vítkůva hrádku.

Celodenní procházku můžete spojit s projížďkou jindřichohradeckou úzkokolejkou nebo návštěvou města Jindřichův Hradec, který nabízí spoustu zajímavostí k navštívení.


Naučná trasa po Křížové cestě v Římově

Na 6 km dlouhé okružní trase je umístěno 25 kapliček (zastavení) s vyobrazením jednotlivých zastavení historické křížové cesty. Vede krajinou v okolí městečka Římov, nedaleko od Třeboně.

Vycházka trvá zhruba 2 hodiny.


Naučná stezka Veselské pískovny - 7 km

Rozprotírá se území o velikosti na 240 ha mezi městem Veselí nad Lužnicí a obcemi Horusice a Vlkov území Veselských pískoven. Naučná stezka Veselské pískovny je 7 km dlouhý okruh vybavený 14 informačními tabulemi, které jsou rozmístěny na březích dvou jezer.

Začátek i konec trasy: Veselí nad Lužnicí, parkoviště u pískoven, směr Vlkov.


Naučná stezka v Trhových Svinech - 6 km

Trasa Vás seznámí s místním krajinou, historií a zvyklostmi. Je dlouhá 6 km a najdete zde 10 zastavení. Začátek i konec trasy je na autobusovém nádraží v Trhových Svinech.

Mezi zajímavosti na této stezce patří barokní poutní kostel ve stylu ruských Svatá Trojice nebo Buškův hamr (funkční technická památka s expozicí originálního hamernického nářadí a lidového nábytku).


Z Lišova k Žižkovu Dubu

Cesta Vás provede krásnými lesy na Lišovsku až k památnému dubu, u kterého údajně Jan Žižka spřádal své plány.

Asi kilometr za obcí Lišov se vydejte směrem k obci Hůrky, kde najdete muzeum psacích strojů. Asi po jednom kilometru lesní cestou dojdete k památnému „Žižkovu dubu“. Podle pověsti se právě zde setkával Jan Žižka se svým bratrem Jaroslavem a několika místními zemany, aby se domlouvali na způsobu tažení proti mocnému rodu Rožmberků.

 

 

Chcete udělit souhlas s využíváním sledovacích cookies?
Další informace

Přijmout Odmítnout