Přírodní rezervace Třeboňsko
V CHKO Třeboňsko, které má celkovou rozlohu 700 km², se nachází 33 přírodních rezervací a památek, z toho má 5 území status národní přírodní rezervace. Krajina Třeboňska představuje velice unikátní přírodu a krajinu, která si i přes osídlení člověkem zachovala velmi cenné přírodní hodnoty.
Přijeďte na Třeboňsko poznávat krásu nezničené přírody, ubytování si můžete rezervovat v našem penzionu Mája u Třeboně, který se nachází v srdci Třeboňska.
Některé přírodní rezervace můžete navštívit, některé jsou pro věřejnost uzavřeny. Nejvýzněmnější jsme pro Vás zde vypsali.
Červené blato
Naučná stezka Červené blato leží na mezi Třeboňskem a Novohradskem, nedaleko Jiříkova údolí. Větší část stezky má zpevněný povrch, vede převážně po lesních pěšinách a dřevěných chodníčcích. Cestou Vás prodází informační tabude, kde jsou také odpočívadla. Před vstupen do rašeliniště najdete i přístřešek v případě špatného počasí.
Můžete se zde obdivovat rostlinstvo jako jsou porosty borovice blatky a jejích kříženců, rojovník bahenní, suchopýr, vlochyně a další druhy.
V této oblasti se dříve těžila rašelina, a to hlavně pro potřeby sklárny v Jiříkově údolí, která se proslavila zejména výrobou tvrdého, neprůsvitného, a téměř nerozbitného skla – hyalitu.
Červené Blato se nachází 18 km od penzionu Mája.
NPR Žofinka
Žofinka je národní přírodní rezervace u Nových Hradů. Důvodem ochrany jsou lesní porosty, rašelinište, borovice blatka nebo rojovník bahení.
Území rezervace není veřejnosti přístupné.
NPR Ruda
Ruda má rozlohu 14,65 ha a můžete ji najít na jihovýchodním břehu Horusického rybníka. Opět jde o rozsáhlé rašeliniště, kde se roste např. malá orchidej hlízovec Loeselův. Díky rozsáhlým porostům tavolníku se zde vyskytuje početná populace motýla bělopáska tavolníkové, který se v České republice vyskytuje už jen na Třeboňsku.
Do poloviny 20.století se v těchto místech těžil humolit.
Národní přírodní rezervace Velký a Malý Tisý
Patří mezi nejvýznamnější rybniční rezervace v Čechách. Nachází se zde soustava 14 rybníků, z nichž největší je Velký Tisý.
Nachází se zde členité pobřeží Velkého Tisého s mnoha ostrovy a poloostrovy vytváří s této lokality s množstvím rostlinných i živočišných druhů opravdový skvost.
Rybník Velký Tisý je rovněž významným ptačím tahovým shromaždištěm. Koncem léta a v podzimních měsících je zde možno spatřit tisícihlavá hejna několika druhů kachen a hus. Vyskytují se zde volavky bílé, kormoráni velcí a mnoho dalších druhů vodních ptáků. Rybník Velký Tisý, který je nejvýznamnější částí rezervace, byl dostavěn jako jeden z prvních velkých rybníků Třeboňska v roce 1505.
Rezervace není vstup povolen vstup pro běžné návštěvníky.